Koronawirus zmienia rynek pracy – co warto wiedzieć?

Statystyki przeprowadzone w ostatnim czasie w Polsce ukazują, że nawet 2/3 Polaków jest przygotowane na zmianę swojego zawodu tzw. przekwalifikowanie się. Przyczyną jest znacznie zmieniona sytuacja na rynku pracy, która została wywołana wybuchem pandemii koronawirusa.

Wybuch pandemii koronawirusa na świecie (nie tylko w Polsce) zweryfikował sytuację na rynku pracy, co zmusiło przedstawicieli niektórych branż do przebranżowienia się. Obecnie uwaga tych osób kierowana jest w stronę branż, które pomimo kryzysu gospodarczego, śmiało uchodzą za najbardziej stabilne. Wiąże się z tym to, iż w owych branżach pracownicy wciąż mogą pracować, ponieważ firmy dają im gwarancję zatrudnienia ze względu na dobrą sytuację finansową.

Z badań wynika, że 25% pracowników najbardziej obawiają się redukcji zatrudnienia, 41% zmniejszenia wynagrodzenia, a 16% likwidacji zakładów pracy. Właśnie dlatego zatrudnieni szukają sposobów na przebranżowienie się na stabilne sektory polskiej gospodarki.

Z przeprowadzonych badań wynika również, iż w czasie koronawirusa, największą popularnością cieszą się kursy dające możliwość wyuczenia się zawodów takich, jak:
– księgowa,
– spawacz,
– operator wózka widłowego,
– trener personalny,
– ratownik medyczny.

W związku z tym, nie warto stać biernie i z boku przyglądać się rozwojowi sytuacji, ponieważ myśląc o tym wcześniej, rosną szanse na znalezienie dobrego miejsca zatrudnienia.

Koronawirus zmienia rynek pracy – co warto wiedzieć?
Przewiń na górę