Koszt rejestracji spółki z o.o.

Pierwszą z opłat jakie należy uiścić jest umowa spółki w formie aktu notarialnego. Koszt taksy notarialnej spisany u notariusza zależny jest od wysokości kapitału zakładowego – minimalny kapitał to 5 000 i wynosi on 160 zł, natomiast kapitał od 1 000 000 zł to już koszt w wysokości 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki 1 000 000 zł.

Ceny kształtują się również w zależności od tego jaką formę rejestracji wybierzemy: tradycyjną czy Internetową.

Przedsiębiorcy są zobowiązani doliczyć opłatę za odpisy umowy jednostki gospodarczej. Maksymalna stawka wynosi 6 zł + 23% VAT za każdą rozpoczętą stronę.

Opłata za wpis do KRS to wydatek w wysokości 500 zł oraz koszt za zgłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, 100 zł. Rejestracja online to stawka 250 zł za opłatę sądową i 100 zł za ogłoszenie wpisu.

Podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi 0.5% kapitału zakładowego pomniejszonego o poszczególne koszty. W systemie S24, PCC wynosi 0,5% od wartości kapitału zakładowego, pomniejszonego o opłaty sądowe.

Do wszystkich wymienionych wyżej punktów dochodzi jeszcze wynagrodzenie dla radcy prawnego, lub biura księgowego za przeprowadzenie procesu, koszt notarialnego uwierzytelnienia podpisów oraz opłata skarbowa za zgłoszenie rejestracyjne do VAT.

Koszt rejestracji spółki z o.o.
Przewiń na górę