Mikrorachunek podatkowy

Na obecną chwilę przedsiębiorcy opłacają podatki na rachunki odpowiednich Urzędów Skarbowych, a co ważne – każdy urząd posługuje się kilkoma numerami kont (w zależności od rodzaju podatku).

Wraz z 1 stycznia 2020 roku w życie wejdzie przepis o tym, iż większość rachunków urzędowych, zostanie zastąpiona przez indywidualne rachunki przypisane do każdego podatnika tzw. mikrorachunek podatkowy. Będzie on używany przez wszystkie osoby posiadające numer PESEL i NIP, które opłacają podatki.

Oznacza to nic innego, jak to, iż należności podatkowe z tytułu PIT, CIT i VAT będą płacone za pośrednictwem jednego rachunku, który został przypisany dla danej firmy.

Numer mikrorachunku przedsiębiorca może sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów w tzw. generatorze mikrorachunku podatkowego, który jest dostępny online – wystarczy podać odpowiedni identyfikator podatkowy (PESEL lub NIP). Wygenerowanie oraz prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne.

UWAGA!
Nowy sposób płacenia podatków będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku. Osobne rachunki dedykowane na wpłaty PIT, CIT i VAT będą aktywne jedynie do 31 grudnia 2019 roku. Po tym terminie przelewu na dotychczasowe konto, będą odrzucane przez bank.

Mikrorachunek podatkowy
Przewiń do góry
SZYBKI KONTAKT

Przedstawimy ofertę założenia spółki w 24h!

    Szybki kontakt