Mikrorachunek podatkowy

Na obecną chwilę przedsiębiorcy opłacają podatki na rachunki odpowiednich Urzędów Skarbowych, a co ważne – każdy urząd posługuje się kilkoma numerami kont (w zależności od rodzaju podatku).

Wraz z 1 stycznia 2020 roku w życie wejdzie przepis o tym, iż większość rachunków urzędowych, zostanie zastąpiona przez indywidualne rachunki przypisane do każdego podatnika tzw. mikrorachunek podatkowy. Będzie on używany przez wszystkie osoby posiadające numer PESEL i NIP, które opłacają podatki.

Oznacza to nic innego, jak to, iż należności podatkowe z tytułu PIT, CIT i VAT będą płacone za pośrednictwem jednego rachunku, który został przypisany dla danej firmy.

Numer mikrorachunku przedsiębiorca może sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów w tzw. generatorze mikrorachunku podatkowego, który jest dostępny online – wystarczy podać odpowiedni identyfikator podatkowy (PESEL lub NIP). Wygenerowanie oraz prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne.

UWAGA!
Nowy sposób płacenia podatków będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku. Osobne rachunki dedykowane na wpłaty PIT, CIT i VAT będą aktywne jedynie do 31 grudnia 2019 roku. Po tym terminie przelewu na dotychczasowe konto, będą odrzucane przez bank.

Mikrorachunek podatkowy
Przewiń na górę