Powtarzające się świadczenia wspólników w spółce z o.o.

Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły zmiany sporo zmian podatkowych, które dotknęły w szczególności właścicieli działalności gospodarczych czy spółek jawnych.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością została zmieniona kwestia oskładkowania wynagrodzenia które uchwałą powołania otrzymywali m.in członkowie zarządu spółki. Od 2022 roku członkowie zarządu zobowiązaniu zostali do opłacania składki zdrowotnej. Specjaliści wskazują jednak korzystne rozwiązanie jakim jest artykuł 176 Kodeksu Spółek handlowych, który pozwala uniknąć płacenia składki zdrowotnej przez członków zarządu.

Przepis art. 176 pozwala na pobieranie przez wspólnika wynagrodzenia za wykonywanie powtarzających się czynności na rzecz spółki. Rozwiązanie to może zostać zastosowane, jeśli do umowy spółki dodane zostaną odpowiednie zapisy wraz z określeniem rodzaju i zakresu czynności oraz częstotliwości.

Pobierane w ten sposób wynagrodzenie przez wspólnika rozliczane jest na zasadach ogólnych, a dla samej spółki stanowi pełen koszt pomniejszając jej dochód, a w efekcie zmniejszając wysokość podatku CIT.

Powtarzające się świadczenia wspólników w spółce z o.o.
Przewiń na górę